22 април – Ден на Земята

Всяка година в Календар на честванията в СУ ”Йордан Йовков”, гр. Тервел присъства и 22 април – Ден на Земята. И тази година с голям ентусиазъм и интерес се включиха учениците от V,VI, VIII, X и XIте класове и преподавателите по Биология. В продължение на месец, учениците от XII клас по Биология и здравно образование с преподавател г-жа Златка Кънчева работиха по теми свързани с Антропогенното въздействие върху биосферата и опазване на природните ресурси. V клас изготвиха постери за Кръговрата на водата, Видове растения и животни и Ролята на човека за опазване и съхраняване на биоресурсите у нас. VIII, X и XI клас заедно с г-жа Николинка Кирова по проект „Моят път – Биологията”, засадиха 12 броя дръвчета/смърч и дъб/ в двора на училището и изработиха постери за Замърсяването на почвата и нейното опазване и за значението, замърсяването и опазването на водата.

По инициатива на г-жа Емилия Колева, дни преди празника, в часовете по Занимания по интереси, ПИГ – VI клас подготвиха картини от отпадъчни материали, които красят фоайето на третия етаж. С много сръчност успяха да превърнат старите клони, изрезки и хартия в красиви произведения на изкуството.

На 21 април с образователна и възпитателна цел на учениците от I до XII клас бе представена мултимедийна презентация на тема: „Глобалното затопляне – причини, последици, предотвратяване”. Благодарение на вложения труд от страна на         ст. учител ЦДО Емилия Колева и учениците от ПИГ – VI клас, присъстващите научиха за последиците от безотговорната човешка дейност, която причинява замърсяване на околната среда , а оттам и невъзвратима промяна в климата на Земята.

Пред погледа на учениците оживяваха страшни наводнения, земетресения, цунами, торнада. Покъртителна беше и картината на замърсените води и гладни деца. Посланието от древната индийска поговорка бе ясно: “Ние не сме наследили ЗЕМЯТА от нашите предци, ние я вземаме назаем от нашите деца.”


   След учебните занятия учениците от VI и XI клас под ръководството на г-н Иван Божилов, Емилия Колева  и Димитричка Тодорова излязоха в училищния двор и засадиха три борчета, които безвъзмездно бяха предоставени с помощта на Живко от VIб клас от Горско стопанство гр. Тервел. Много от децата вършеха това за първи път и затова с гордост увековечиха мига пред фотообектива.

В СУ „Йордан Йовков” преподавателите по Биология, заедно със своите ученици, колеги и ръководство всеки ден призовават: „Да бъдем отговорни към себе си и природата, която ни заобикаля!”.

Автор: Емилия Колева

„Засади дърво – създай живот“

„ЗАСАДИ ДЪРВО – СЪЗДАЙ ЖИВОТ“

Под това мото премина днес, 7 април, акцията по засаждане на осем дръвчета в двора на СУ „Й. Йовков“, дарени от ДГС – Тервел.

Акцията е посветена на Седмицата на гората и съвпада с предстоящите празници – Лазаровден и Цветница.

Всяко дърво е живот за нас, хората, които се отнасяме неразумно към природата; всяко листо е глътка въздух. Затова младите хора са загрижени за бъдещето на планетата през настоящето, когато на дневен ред в ЕС излизат екологични проблеми, свързани със замърсяването на въздуха и изсичането на дърветата.

Предстои подобна акция и на 22 април – Денят на земята!

В очакване на светлия християнски празник Великден си пожелахме  повече такива инициативи!

 

ОЩЕ СНИМКИ

Мотивационен урок

Днес, 05.04.2017 г., доброволци от 11 клас при СУ „Йордан Йовков“ гр. Тервел изнесоха мотивационен урок в 3 „в“ клас. Проведеното мероприятие е изцяло по идея на Христина, Екатерина и Петър – единадесетокласници.

Целта – да мотивират по-малките ученици да се учат, за да получат по-добро образование, да усъвършенстват себе си, да определят правилно бъдещето си. Мотивационният урок продължи два часа, като в съдържанието му бяха включени обучителни дейности по математика, БЕЛ, както и забавления-гатанки. Занятието премина на няколко етап под ръководството на доброволците Христина Христова и Екатерина Ганчева.
1. етап – стихове за пролетта, рецитирани от учениците от 3 „в“ клас;
2. етап – откриване на грешки в текст;
3. етап – отгатване на гатанки;
4. етап – диктовка на текст „Самарско знаме“;
5. етап – задачи по математика.


На учениците бяха връчени малки награди, закупени с лични средства на доброволците. А на класния ръководител беше връчено благодарствено писмо. Но най-голямата награда за учениците си остана радостта от съприкосновението с очарователните ментори, които показаха как, учейки се, може и да се забавляваш.

Текст: Дамянка Иванова – ПС